Hackerská skupina Robert (áno, skutočne si hovoria takto zvláštne), spájaná s Iránom, oznámila, že vlastní približne 100 GB e‑mailov stiahnutých z účtov blízkych spolupracovníkov prezidenta Donalda Trumpa. Údajne obsahujú konverzácie najvyšších predstaviteľov kampane vrátane šéfky Štábu Bieleho domu Susie Wiles, poradcu Rogera Stona, právničky Lindsey Halligan či Stormy Daniels.
Posledná menovaná je herečka z filmov pre dospelých, ktorá mala údajne okolo roku 2006 vzťah s Trumpom. Aféra sa neskôr rozrástla do politického škandálu, keď sa zistilo, že počas Trumpovej prezidentskej kampane v roku 2016 jej mali byť vyplatené peniaze za mlčanlivosť, konkrétne 130-tisíc dolárov (asi 3 mil. Kč).

Trump tlačí na čínu, Xiaomi, Oppo a ďalší chcú vlastný OS
Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu oživil obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. V reakcii na možné sankcie chcú viaceré čínske značky vyvinúť vlastný OS (operačný systém), ktorý by úplne obišiel služby spoločnosti Google...
Robert mal prostredníctvom Reuters naznačiť, že spomínané e-maily sú na predaj, zatiaľ však bez bližších detailov o obsahu či potenciálnych kupcoch. Napriek tomu, vzhľadom na minulé aféry Trumpovho tímu, sa očakáva, že e‑maily môžu skrývať škandálne informácie.
Americké úrady reagovali rázne. CISA označila únik za „digitálnu propagandu“ a varovala, že ide o koordinovanú očierňovaciu kampaň. FBI pod vedením Kasha Patela vyhlásila, že každý, kto sa podieľa na tejto kybernetickej operácii bude „dôsledne vyšetrovaný a stíhaný“.

Dvaja kohúti na jednom smetisku: Konflikt Musk Trump prerástol do otvorenej vojny
Ešte donedávna si na verejnosti vymieňali komplimenty. Donald Trump nazýval Elona Muska „najväčším vizionárom“ Ameriky, Musk ho zasa považoval za „človeka, ktorý aspoň rozumie ekonomike“. No na začiatku leta 2025 sa ich vzťah zmenil na nepriateľstvo, aké sa v americkej politike len tak nevidí. Analyzujeme, čo sa medzi nimi stalo, prečo to zasiahlo burzu a […]...
Podobná skupina využívajúca pseudonym Robert sa objavila už počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2024, keď Microsoft hlásil prienik do mailových schránok Trumpových spolupracovníkov. Išlo o rovnakú výzvu: šíriť kompromitujúce materiály voči Trumpovi.
Tento útok prichádza v období vysokej eskalácie medzi Spojenými štátmi a Iránom po amerických leteckých úderoch na iránske jadrové zariadenia. V rovnakom čase americké bezpečnostné agentúry varovali pred možnými útokmi na kritickú infraštruktúru ako energetické siete, banky či obranný priemysel.
Aká je úroveň ohrozenia pre Trumpov tím?
Robert je podľa indikácií prepojený na Iránsku revolučnú gardu, ktorá už bola obvinená z kybernetických útokov proti americkým cieľom. Skupina si v minulosti budovala reputáciu škandálmi zverejnením interných Trumpových plánov, vrátane príprav na kandidáta JD Vancea a komunikácie o vyrovnaní so Stormy Daniels.
Zatiaľ neexistuje dôkaz, že zverejnenie e‑mailov je skutočne v silách hackerov. Niektoré z uniknutých dát však dnes kontrolujú prokurátori a bezpečnostné agentúry. Expert z American Enterprise Institute podotýka, že ide o asymetrickú stratégiu. Únik citlivých dát môže priniesť propagandistický efekt bez priameho vojenského zásahu.

Trumpov telefón je atrapa: Pravda o ňom hraničí s podvodom
Trump Mobile chcel telefónom T1 ukázať, že špičková technika môže vzniknúť aj v USA. Realita však rýchlo zmenila tón a výroba „Made in the USA“, ktorou sa mal Trumpov telefón pýšiť, sa ukázala ako ilúzia. Zariadenie prešlo tichou revíziou, zmenili sa technické údaje, termín dostupnosti aj spôsob, akým sa telefón prezentuje verejnosti...
Digitalizácia konfliktu ani táto kybernetická eskalácia sa nevyhnú súdnemu systému. Americké úrady deklarovali ochotu stíhať páchateľov, no zároveň varujú, že to môže prehĺbiť napätie na geopolitickej scéne. Pre Trumpa a jeho tím ide o ďalšiu facku v sérii kontroverzií, ktoré by mohli ovplyvniť politickú klímu pred budúcimi voľbami v roku 2024.
Ak by boli e‑maily zverejnené, ich obsah môže mať krátkodobý vplyv na verejnú mienku, no doterajšie skúsenosti ukazujú, že bez presvedčivých dôkazov či explozívnych odhalení je šanca na výrazný posun malá.
Poznámka: Titulný obrázok článku je ilustračný a vygenerovnaý pomocou AI.