🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

Android bez Google? Čínski výrobcovia reagujú na Trumpa a chcú vlastný OS
TechGuru

Trump tlačí na čínu, Xiaomi, Oppo a ďalší chcú vlastný OS

Peter Vnuk
Peter Vnuk

Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu oživil obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. V reakcii na možné sankcie chcú viaceré čínske značky vyvinúť vlastný OS (operačný systém), ktorý by úplne obišiel služby spoločnosti Google

Obavy z Trumpa a vlastný OS ako riešenie

Donald Trump sa po štyroch rokoch opäť stal prezidentom Spojených štátov a jedným z jeho prvých krokov bolo obnovenie tvrdých opatrení voči Číne. Zavedenie vysokých ciel a riziko ďalších obmedzení zvýšili napätie medzi dvomi veľmocami. Práve tieto okolnosti donútili čínskych výrobcov smartfónov, ako sú Xiaomi, Oppo, vivo a OnePlus, prehodnotiť svoju závislosť od amerických softvérových služieb.

Už počas Trumpovho prvého funkčného obdobia sa s následkami takýchto sankcií musela vyrovnať značka Huawei, ktorá po zákaze spolupráce s americkými firmami stratila prístup k Obchodu Play aj ku kompletnému balíku služieb Google. Ako odpoveď firma vytvorila vlastný ekosystém Huawei Mobile Services a operačný systém HarmonyOS. Hoci na začiatku čelil kritike a problémom, dnes má HarmonyOS viac ako miliardu aktívnych používateľov.

Prečítaj si tiež

ŠPEKULÁCIA: Bude PlayStation 6 lepšia ako tvoje PC? Možno aj drahšia

Aj keď PlayStation 5 stále patrí medzi špičku herného hardvéru, Sony už aktívne pracuje na jej nástupcovi. Viaceré úniky, vyhlásenia a indície naznačujú, že PlayStation 6 sa objaví na trhu v najbližších troch rokoch...

0 comments

Podobný scenár teraz zvažujú aj ostatní výrobcovia. Podľa niekoľkých zdrojov sa Xiaomi, Oppo, vivo a OnePlus stretli, aby diskutovali o vývoji verzie Androidu bez akejkoľvek prepojenosti na Google. Prvým krokom by mala byť tretia verzia HyperOS, nového systému, ktorý Xiaomi predstavilo len nedávno. Tento softvér má ambíciu nahradiť klasickú nadstavbu MIUI a zároveň postupne oslabovať väzby na ekosystém americkej spoločnosti.

Huawei ukazuje cestu

Zatiaľ nie je jasné, do akej miery budú tieto značky spolupracovať alebo akú rolu bude v projekte zohrávať samotná spoločnosť Huawei. Otázna ostáva aj kompatibilita s bežnými Android aplikáciami. Firma sa rozhodla odstrihnúť od tejto závislosti úplne a je možné, že podobný krok čaká aj ďalších hráčov. Tiež sa diskutuje o možnom prevzatí technológií ako Ark Compiler či Petal Maps, ktoré Huawei už úspešne integrovala do svojho systému.

Xiaomi je momentálne najväčším výrobcom smartfónov v Číne a po Samsungu aj druhým najväčším globálnym producentom Android zariadení. Spolu so značkami Huawei, Oppo a vivo tvorili v prvom štvrťroku tohto roka dve tretiny všetkých dodávok smartfónov na čínsky trh. Ich globálny vplyv je stále silný, a preto by odchod od Googlu mohol zásadne zmeniť rovnováhu na trhu.

Prečítaj si tiež

LIDL RECENZIA: Antibakteriálny vysávač Silvercrest SMS 300 B2. čo nevysaje, to zabije

Antibakteriálny vysávač SMS 300 B2 určite nie je výrobok pre Sheldona Coopera z Teórie Veľkého tresku. Baktérie sú reálna hrozba pre každého a pokiaľ vám nestačí bežný vysávač, tu dostanete zabudovanú UV lampu. Ako to funguje? Dozviete sa v recenzii...

0 comments

Na druhej strane, takéto rozhodnutie nesie so sebou nemalé riziká. Pre čínskych výrobcov je kľúčové udržať si pozície mimo domáceho trhu, kde sú služby Google pre mnohých používateľov samozrejmosťou. Alternatívne systémy by museli ponúknuť plnohodnotný ekvivalent aplikácií, mapových služieb, cloudu či vyhľadávania, aby si získali dôveru zákazníkov mimo Ázie.

Kľúčom bude pravdepodobne Xiaomi HyperOS

Najpravdepodobnejším scenárom je preto postupné odpájanie sa od Googlu. Xiaomi môže najskôr posilniť svoje vlastné služby v rámci HyperOS, vytvoriť regiónovo odlišné verzie systému a podporiť vývoj vlastného obchodu s aplikáciami. V spolupráci s ďalšími značkami by tak vznikol nový technologický blok, ktorý by bol lepšie pripravený čeliť geopolitickým turbulenciám.

MegaúspeÅ¡ný seriál Fallout sa vracia 2. sériou. Kedy vyjde? Prečítaj si tiež

Megaúspešný seriál Fallout sa vracia 2. sériou. Kedy vyjde?

Postapokalyptický svet sa čoskoro opäť otvorí. Úspešný seriál Fallout od Amazonu má oficiálne ukončené nakrúcanie druhej série a tvorcovia sľubujú ešte väčšie nečakané zvraty, viac príšer a nové legendárne lokality zo sveta hier...

0 comments

Zásadnou otázkou však ostáva, či sa takáto stratégia osvedčí aj mimo Číny. Huawei ukázuje, že je možné prežiť bez Googlu, no za cenu straty mnohých zahraničných trhov. Ak sa však čínske firmy spoja a ponúknu ucelený, funkčný a dostupný systém, môžu prekvapiť aj skeptikov.

Pokračuj v čítaní