🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

RECENZIA: RTX 5060 Ti – Ktorá verzia sa oplatí: Palit alebo Gigabyte?

RECENZIA: RTX 5060 Ti – Ktorá verzia sa oplatí: Palit alebo Gigabyte?

Marek Vančo
Marek Vančo

Naša recenzia RTX 5060 Ti odhalila rozdiely medzi edíciami Palit a Gigabyte. Výkon, teploty, kultúra chodu – všetko sme preverili a máme jasný verdikt

Pozreli sme sa na dva konkrétne modely rodiny RTX 50: Palit GeForce RTX 5060 Ti Infinity 3 16G a Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti Windforce OC 16G. Oba varianty ponúkajú rovnaký čip a kapacitu VRAM, no líšia sa spracovaním, chladičom, prevádzkovými vlastnosťami a trochu aj cenou.

Medzi RTX 5060 Ti od Palit a Gigabyte je dosť výrazný veľkostný rozdiel.

Palit alebo Gigabyte: dizajn, rozmery, konektory

Model Gigabyte Windforce OC prichádza v kompaktnom formáte, ktorý je ideálny pre menšie PC zostavy. Rozmery karty sú len 208×120×40mm a zaberá dva sloty, čo z nej robí vhodného kandidáta pre skrinky s obmedzeným priestorom. Celkový vzhľad je nenápadný, dominuje čierny plastový backplate bez podsvietenia, s výrazným výrezom na odvádzanie teplého vzduchu.

Karta je napájaná prostredníctvom jedného 8-pinového PCIe konektora, ktorého pozícia je nešikovne zvolená viac „vzadu“, čo v prípade kratšieho kábla môže znamenať problém a bude potrebné reorganizovať kabeláž vo vnútri PC (čo bol môj problém).

Ubisoft ide do rizika: Far Cry 7 má byť najodvážnejšia časť série Prečítaj si tiež

Ubisoft ide do rizika: Far Cry 7 má byť najodvážnejšia časť série

Ubisoft pripravuje siedmy hlavný diel série Far Cry, ktorý by mal vyjsť najskôr v roku 2026. Far Cry 7 má ponúknúť nový engine, nelineárnu štruktúuru a satirický pohľad na moc a bohatstvo. Článok vám povie všetko, čo o hre vieme...

0 comments

Komunikačné rozhranie je PCIe 5.0 s obmedzenou šírkou len x8 liniek. Hoci to teoreticky môže byť nevýhoda pri špecifických výpočtových aplikáciách, pri bežnom hraní tento kompromis nepredstavoval citeľný problém.

Model Palit Infinity 3 je už na prvý pohľad väčší kúsok s rozmermi 292×117×41mm a o chladenie sa starajú tri ventilátory. Karta má plastový backplate, s dizajnovo pekne riešeným prieduchom na odvádzanie teplého vzduchu.

Aj v tomto prípade je napájanie vyriešené prostredníctvom jedného 8-pinového PCIe konektora, avšak jeho dostupnosť je bezproblémová práve pre jeho lepšie umiestnenie. Komunikačné rozhranie je PCIe 5.0 s plnou šírkou liniek.

Android 16 Prečítaj si tiež

Android 16 má jednu zásadnú chybu. Ale príde nečakane rýchlo

Google prekvapivo urýchlil vydanie Androidu 16, aby stihol príchod Pixelu 10. Novinky sú však zatiaľ nevýrazné a pre väčšinu sveta nedostupné. Oveľa viac má priniesť až neskoršia aktualizácia...

0 comments

Špecifikácie RTX 5060 Ti: čo majú karty spoločné?

Oba testované modely – Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 16G a Gigabyte RTX 5060 Ti Windforce OC 16G vychádzajú z rovnakého základného čipu NVIDIA GB206, ktorý patrí do novej architektúry Blackwell. Vyrábaný 4 nm procesom, čip ponúka 4 608 stream procesorov a výborný pomer výkonu ku spotrebe.

Oba modely disponujú 16 GB pamäťou typu GDDR7 so šírkou zbernice 128 bitov, pričom vďaka pamäťovej rýchlosti 28 Gbps dosahujú priepustnosť na úrovni 448 GB/s. To je porovnateľné s predchádzajúcimi kartami vyšších kategórií, napríklad RTX 3060 Ti s 256 bit GDDR6.

Jediný merateľný rozdiel medzi Palit a Gigabyte spočíva v mierne odlišnej boost frekvencii: 2 572 MHz pri Palit a 2 587 MHz pri Gigabyte. V praxi však tento rozdiel nemá citeľný dopad na výkon.

Nintendo Switch 2 je tu. Hráči sa tešia, no dopyt je obrovský Prečítaj si tiež

Switch 2 rozdrvil PS5: Nintendo predalo viac za 4 dni než Sony za 7 týždňov

Nintendo si opäť podmanilo herný svet. Nová konzola Switch 2 spustila predaj s takou silou, že prekvapila aj analytikov a zaskočila konkurenciu. Už po pár dňoch bolo jasné, že ide o rekordný štart. Čo všetko stálo za týmto raketovým nástupom a ako si Nintendo poistilo návrat na vrchol?...

0 comments

GeForce RTX 5060 Ti ponúkajú plnú podporu najnovších grafických rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate. Medzi kľúčové technologické novinky patrí aj Neural Rendering, vylepšený systém Reflex 2 pre zníženie latencie a najnovšia generácia technológie DLSS 4 s podporou Multi-Frame Generation (MFG), ktorá výrazne zvyšuje plynulosť obrazu.

Z pohľadu špecifikácií ide o takmer identické karty, ktoré sa odlišujú najmä vo fyzickom vyhotovení, chladiči a dizajne. Obe karty disponujú dvojicou DisplayPort 2.1b  a HDMI 2.1b.

Teploty a hlučnosť. Kto to zvláda lepšie?

Gigabyte RTX 5060 Ti Windforce OC stavia na dvojventilátorovej zostave Windforce. Napriek menšiemu počtu ventilátorov dosahuje pri dlhodobej záťaži len mierne vyššie teploty v priemere 70–73 °C, teda teplotné rozdiely medzi oboma kartami sú zanedbateľné. Hlučnosť bola porovnateľná s kartou od Palit.

Model Palit RTX 5060 Ti Infinity 3 využíva trojventilátorový chladiaci systém, ktorý pri plnej záťaži udržiava teploty v rozmedzí 68–70 °C. Vďaka dostatočne dimenzovanému pasívu a optimalizovaným otáčkam ventilátorov karta pracuje ticho a bez rušivého hluku, pričom akustický prejav ostáva na úrovni jemného šumu.

Elder Scrolls VI: Všetko, čo zatiaľ vieme. A čo si (ne)trúfame dúfať Prečítaj si tiež

Elder Scrolls VI: Všetko, čo zatiaľ vieme. A čo si (ne)trúfame dúfať

Aj viac ako päť rokov po oznámení zostáva Elder Scrolls VI jednou z najtajomnejších hier na trhu. Bethesda síce informácie dávkuje po kvapkách, no z kúskov, ktoré máme, sa dá poskladať obraz budúcnosti fantasy RPG. A keď už fakty nestačia, pomôžeme si trochu fantáziou – tou istou, ktorá nás v Tamrieli drží od čias Morrowindu...

0 comments

Treba však podotknúť, že merania prebehli v PC skrinke s optimalizovaným tokom vzduchu a dostatočným priestorom vo vnútri, čo mohlo mať priaznivý vplyv na celkovú teplotnú aj akustickú charakteristiku testovaných kariet. V menej dobre odvetraných zostavách môžu byť rozdiely výraznejšie, hlavne v prípade Gigabyte.

Výkon v hrách: RTX 5060 Ti drží krok aj v náročných scénach

Testovanie výkonu prebehlo v dvoch rozlíšeniach – QHD (2560 × 1440) a UWQHD (3440 × 1440), vždy pri maximálnych grafických nastaveniach. V hrách podporujúcich DLSS bola táto technológia aktivovaná v režime Quality.

Simulátor úniku z Titanicu vzbudil obavy. Hráči spochybňujú zásadnú vec Prečítaj si tiež

Simulátor úniku z Titanicu budí obavy. Hráči spochybňujú zásadnú vec

Titanic Escape Simulator má hráčom ponúknuť únikovú hru zasadenú do prostredia slávnej námornej katastrofy z roku 1912. Projekt vznikol pod taktovkou nezávislej vývojárky Tetyany Vysochanskej a jeho existencia bola potvrdená prostredníctvom oficiálneho PlayStation Storu, kde sa objavil s predpokladaným vydaním v roku 2026. Hra je zatiaľ ohlásená len pre PlayStation 5...

0 comments

Výsledky naprieč titulmi, vrátane kompetitívnych aj vizuálne náročných hier, ukazujú slušný výkon, ktorý sa vo väčšine prípadov drží nad 100 fps aj v širšom UWQHD formáte.

V prípade klasického CS:GO karta dosahovala takmer stabilných 200 fps, zatiaľ čo v náročnejšom Stalker 2 sa v QHD držala nad hranicou 75 fps a pri UWQHD klesala na 50 fps, hlavne v dedinách a im podobných oblastiach.

Pri Doom: The Dark Ages karta bez problémov zvládala aj extrémne dynamické scény bez výkyvov v plynulosti.

Pamätáš na brutálny POSTAL 2? Po 22 rokoch máš šancu byť v ňom postavou Prečítaj si tiež

Pamätáš na brutálny POSTAL 2? Po 22 rokoch máš šancu byť v ňom postavou

POSTAL 2 Redux vzniká ako plnohodnotný remake pôvodnej hry z roku 2003, ktorú v tom čase poháňal starý Unreal Engine 1.5. Nová verzia sa presúva do modernejšieho Unity enginu, čo vývojárom z Running With Scissors a ich partnerom z Flat2VR Studios a Team Beef umožňuje priniesť výrazne vylepšenú grafiku, fyziku a správanie herného sveta...

0 comments

Tempest Rising preveril kartu v rozsiahlych bitkách plných efektov a pohybu na obrazovke. Výkon ostal výborný aj pri veľkom množstve jednotiek, v QHD sa držal medzi 120 až 150 fps, v UWQHD klesol o približne 20 fps.

Podrobný prehľad výsledkov je uvedený v tabuľke nižšie.

HraRozlíšeniefps (rozsah)
CS:GOQHD190 – 200
UWQHD170 – 180
DayZQHD100 – 130
UWQHD70 – 100
Stalker 2QHD70 – 100
UWQHD50 – 80
Doom: The Dark AgesQHD180 – 190
UWQHD140 – 150
Tempest RisingQHD120 – 160
UWQHD100 – 140

 

Verdikt: Ktorá RTX 5060 Ti sa oplatí?

Karta RTX 5060 Ti 16GB je plne pripravená na moderné hranie v QHD rozlíšení a bez problémov si poradí aj s UWQHD, v závislosti od vybranej hry. Oproti predchádzajúcej generácii RTX 4060 prináša RTX 5060 Ti v priemere približne o 15 % vyšší výkon a v porovnaní so staršou RTX 3060 12GB je rozdiel ešte výraznejší, až o 30 %. Navyše ponúka dvojnásobnú VRAM oproti 4060, čo sa pozitívne prejavuje najmä pri vyšších rozlíšeniach a v náročnejších hrách. 128-bitovej zbernice sa netreba obávať, aj pri tejto relatívne malej hodnote je šírka pásma pre mainstreamové hranie vďaka GDDR7 veľmi vysoká (~448 GB/s).

Syberia Remastered Prečítaj si tiež

Syberia Remastered oživí legendu po 20 rokoch

Microids a Studio Virtuallyz pripravujú remaster kultovej adventúry Syberia z roku 2002. Hra, ktorá preslávila zosnulého výtvarníka Benoîta Sokala, sa vráti s úplne prepracovanou grafikou, novým ovládaním a zachovaným hlbokým príbehom...

0 comments

Pri aktuálnych cenách – Palit za približne 11 500 Kč a Gigabyte za asi 12 000 Kč, ide o veľmi zaujímavé grafické karty s výborným pomerom cena/výkon. V tejto kategórii predstavujú rozumnú voľbu pre hráčov, ktorí hľadajú dostatočný výkon bez zbytočného preplácania. Oba testované modely ponúkajú identické technické parametre, a preto bude výber závisieť najmä od individuálnych preferencií používateľa. Ak uprednostňujete kompaktnejšiu kartu vhodnú do menších skriniek a vystačíte si s dvojventilátorovým chladením, Gigabyte Windforce OC predstavuje praktickú voľbu. Naopak, ak hľadáte nižšie teploty pri vyššej záťaži a robustnejšiu kartu, siahnite po Palit Infinity 3.

Z osobného pohľadu by som zvolil model od Palit, a to najmä vďaka plnohodnotnému PCIe 5.0 x16 rozhraniu a lepšie vyriešenej pozícii napájacieho konektora.

Hodnotenie: 4/5

Výhody:

  • Slušný výkon v hrách
  • Uspokojivo zvláda aj QHD a UWQHD rozlíšenie
  • Tiché aj v záťaži
  • DLSS 4
  • 16GB VRAM
  • Nízka spotreba

Nevýhody:

  • Niekomu môže vadiť absencia podsvietenia
  • Gigabyte – nevhodne umiestnený napájací konektor

Pokračuj v čítaní

Povedali o nás...