🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

InfoGuruTechGuru Wiki

Aká obnovovacia frekvencia displeja je najlepšia? 60, 120, 144 Hz?

Aká obnovovacia frekvencia displeja je najlepšia? 60, 120, 144 Hz?

TechGuru Wiki


Čo je to obnovovacia frekvencia displeja?

Obnovovacia frekvencia displeja (udávaná v hertzoch – Hz) označuje, koľkokrát za sekundu sa obraz na obrazovke obnoví. Vyššia obnovovacia frekvencia znamená plynulejší a menej trhaný obraz, najmä pri rýchlom pohybe. Pri hrách často používaný výraz fps – frames per second a počet snímok v hertzoch sú v tomto prípade zameniteľné, t.zn., že 60 fps je 60 Hz.

60 Hz, 120 Hz, 144 Hz – Aký je rozdiel?

  • 60 Hz: Štandardná obnovovacia frekvencia väčšiny monitorov a televízorov. Poskytuje dostatočnú plynulosť pre bežné používanie, ako je prehliadanie webu, práca s dokumentmi alebo sledovanie videí.
  • 120 Hz: Dvojnásobná obnovovacia frekvencia oproti 60 Hz, čo prináša výrazne plynulejší obraz. Je ideálna pre hranie hier, sledovanie športových prenosov alebo akčných filmov, kde je rýchly pohyb častý.
  • 144 Hz: Ešte vyššia obnovovacia frekvencia, ktorá ponúka maximálnu plynulosť a je obľúbená najmä medzi hráčmi počítačových hier, ktorí vyžadujú najlepší možný vizuálny zážitok.
  • 165 Hz a viac: Najvyššie dostupné obnovovacie frekvencie, určené predovšetkým pre náročných hráčov a profesionálov v oblasti e-športu. Poskytujú absolútne najplynulejší obraz a najrýchlejšiu odozvu.

Možno chceš vedieť aj Čo je ray tracing?


Ktorá je najlepšia? Odpoveď závisí od vašich potrieb a preferencií:

  • Bežné používanie: Ak používate počítač alebo televízor prevažne na bežné činnosti, 60 Hz bude pravdepodobne postačujúce.
  • Hranie hier a akčný obsah: Ak ste hráč alebo radi sledujete akčné filmy a šport, 120 Hz alebo 144 Hz vám poskytne výrazne lepší zážitok vďaka plynulejšiemu obrazu.
  • Rozpočet: Displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou (napríklad 200 Hz) sú zvyčajne drahšie. Zvážte, či je pre vás investícia do vyššej frekvencie opodstatnená.

Ďalšie faktory:

  • Grafická karta: Aby ste mohli využiť vyššiu obnovovaciu frekvenciu, potrebujete grafickú kartu, ktorá dokáže vykresliť dostatočný počet snímok za sekundu (fps).
  • Typ obsahu: Niektorý obsah, ako napríklad filmy, je natáčaný pri 24 fps, takže vyššia obnovovacia frekvencia nemusí priniesť žiadne zlepšenie.

Súhrn

Vyššia obnovovacia frekvencia displeja prináša plynulejší a príjemnejší vizuálny zážitok, najmä pri rýchlom pohybe. Ak ste hráč alebo fanúšik akčného obsahu, 120 Hz alebo 144 Hz je skvelou voľbou. Pre bežné používanie však postačí aj 60 Hz, i keď treba povedať, že vyššia plynulosť zobrazenia môže byť príjemná aj pri práci v operačnom systéme či kancelárskom balíku.


Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.

Nájdeš nás aj na YouTube


Pokračuj v čítaní