Divízia DeepMind v spoločnosti Google predstavila vylepšenú verziu svojho revolučného modelu umelej inteligencie nazvaného AlphaFold. Tento AI nástroj je určený na vývoj liekov a účinnejšiu liečbu chorôb
AlphaFold je prelomový tým, že vedcom umožňuje rýchlejšie rozpoznať a predvídať správanie mikroskopických proteínov. Model v minulosti prispel k významnému pokroku a najnovšie dokáže mapovať správanie DNA a všetkých ďalších molekúl v tele.
Tento výskum výrazne znižuje náklady a urýchľuje vývoj potenciálne život zachraňujúcich liekov. Interakcie medzi proteínmi sú totiž zásadné pre pochopenie metabolizmu a tvorbu protilátok – to všetko sú faktory dôležité pri vývoji liečiv.
Prečítaj si tiež: Rusko nasadzuje vozidlá s AI na blokovanie ukrajinských dronov
Alphabet (materská firma Google) zároveň oznámila spustenie AlphaFold servera, bezplatného online nástroja pre vedeckú komunitu. Server môžu vedci využiť na testovanie hypotéz ešte pred tým, ako pristúpia k reálnym testom a významne tak skrátia čas výskumu.
Demis Hassabis, spoluzakladateľ DeepMind a Isomorphic Labs, zdôraznil, že AlphaFold 3 nie je len vedecký nástroj, ale aj platforma pre spoluprácu. Vďaka bezplatnému serveru a otvorenej databáze s viac ako 200 miliónmi štruktúr proteínov sa vedci z celého sveta môžu spojiť a zdieľať poznatky, čo môže urýchliť tempo vývoja nových liekov a liečebných postupov.
Tiež zaujímavé: Takto vyzerá nový iPad Pro a iPad Air. Prišli aj ďalšie novinky
Hassabis verí, že táto platforma má potenciál priniesť revolúciu do oblasti medicíny a otvoriť dvere k novým a inovatívnym riešeniam pre choroby, ktoré doteraz trápili ľudstvo.