Vedcom sa podarilo vytvoriť „živý atrament“, vyrobený z rastlinných buniek, ktorý umožňuje 3D tlač zložitých štruktúr
Tlačené objekty môžu rásť, opravovať sa a dokonca meniť farby, čo predstavuje prielom v oblasti organických materiálov.
Tento bio-atrament mieša tabakové bunky, želatínu a špeciálne mikročastice, ktoré reagujú na svetlo a tvrdnú. Pomocou genetickej modifikácie je možné rastlinné bunky v štruktúrach naučiť vyrábať rôzne látky vrátane pigmentov, čím sú vedci schopní vytvárať komplexné viacfarebné objekty.
Aj toto si prečítaj: Umelá inteligencia odhalí artrózu o 8 rokov skôr
Technológia má potenciál zmeniť naše chápanie atramentov, ktoré by mohli byť do budúcna živé a meniť svoje vlastnosti už po vytlačení. Výskum môže viesť k udržateľnejším 3D tlačeným materiálom a konštrukčným metódam.
Priekopnícky výskum má široké využitie od produkcie pigmentov a liečív až po regeneratívnu medicínu a konštrukciu budov. Rastlinné bunky by mohli napríklad tlačiť priamo do tkanív a tvoriť 3D štruktúry na opravu poškodených orgánov. To by mohlo viesť k revolučným novým liečebným postupom pre širokú škálu chorôb a zranení.
Zaujímavé: Otec Justin je umelá inteligencia, ktorá uverila, že je skutočným kňazom
Vedci už experimentujú s tlačou 3D štruktúr z rastlinných buniek, ktoré by sa mohli použiť na opravu kostí, chrupavky a srdcového tkaniva. Tieto výskumné snahy sú stále v počiatočných fázach, ale sľubujú sľubnú budúcnosť pre liečbu chorôb a zranení.
Okrem regeneratívnej medicíny má táto technológia potenciál aj v iných oblastiach, ako je napríklad biovýroba, farmaceutický priemysel a kozmetika. Rastlinné bunky by sa dali použiť na výrobu širokej škály produktov, vrátane liečiv, kozmetiky a biopalív.