🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

Relatívne nové MacBooky vo veľkom končia v odpade. Prečo?
TechGuru

Relatívne nové MacBooky vo veľkom končia v odpade. Prečo?

Peter Vnuk
Peter Vnuk

Pri prvom pohľade by sme mohli povedať, že ide o chybu, ktorú urobila firma Apple. V skutočnosti však ide skôr o výhodu, ktorú MacBooky majú a chyba je len na strane majiteľov

Okrídlené „to nie je bug, ale funkcia“ v tomto prípade určite platí. Relatívne nové MacBooky vo veľkom putujú na recykláciu pre neprelomiteľnosť šifrovania bezpečnostných funkcií.

Čo sa to deje?

Firmy, ktoré sa venujú recyklácii počítač z druhej ruky nedokážu odomknúť a všetko je to len o nedbanlivosti pôvodného majiteľa. Stačilo by, aby pred predajom odomkol jeho aktivačný zámok.

Bezpečnostný čip T2 od Apple bol predstavený verejnosti v roku 2018 a zabezpečuje, že notebook nie je použiteľný pre nikoho iného, ako jeho majiteľa. Z iPhonov a iPadov je tento postup známy už dávnejšie, v MacBookoch si však majitelia ešte iba zvykajú. Už v roku 2020 na tento problém upozornil server Motherboard.


Prečítaj si tiež: Tieto spotrebiče musíte vymeniť, ak chcete ušetriť peniaze za energie


T2 bol považovaný za neprelomiteľný, aj keď niektorí tvrdia, že ho dokážu heknúť. Čerešnička na torte je, že aktivačný zámok v čipoch M1 a M2 je vraj ešte náročnejší a to vravia tí ístí ľudia, čo údajne prelomili aktivačný zámok T2. Recyklátori teda vo veľkom likvidujú základné dosky v takto zamknutých zariadeniach a zvyšok sa predáva na súčiastky.

Veľa firiem má pritom 3-ročný cyklus obmeny zariadení, takže MacBooky z rokov 2018/2019 práve prichádzajú na rad.

Riešenie nie je žiadna veda

Riešenie je pomerne jednoduché. Ak kupujete použitý MacBook, požiadajte predošlého majiteľa, aby deaktivoval aktivačný zámok a funkcie na lokalizáciu pre prípad krádeže zariadenia.

Ak ste ajťák vo firme či inštitúcii, kde sa takéto problémy riešia, treba inštruovať zamestnancov, aby pred odovzdaním zariadenie odomkli. Lebo inak skončí ako nesmierne drahá zarážka pod dvere…

Ak už dôjde k situácii, že počítač je uzamknutý a nie je možné kontaktovať pôvodného majiteľa. Apple umožňuje požiadať o odomknutie, pričom sám výrobca požiada pôvodného majiteľa o súhlas. Ak sa do 30 dní nevyjadrí, zariadenie sa autoamticky odomkne.


Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.

Nájdeš nás aj na YouTube


Pokračuj v čítaní