🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

Falcon Heavy otestovaný. Dnes sa prepisovala história
TechGuru

Falcon Heavy otestovaný. Dnes sa prepisovala história

Peter Vnuk
Peter Vnuk

Fanúšikovia vesmírnych letov dnes večer (6. februára 2018) zatajili dych. Elon Musk si dnes v rámci jeho firmy SpaceX zapísal na konto veľký úspech. Test rakety Falcon Heavy dopadol na výbornú.

Prečo je to taký úspech? Ide totiž o doteraz najsilnejšiu raketu, ktorá patrí súkromnej firme, je schopná vyniesť náklad na obežnú dráhu Zeme a následne sa vráti bezpečne späť na povrch. S hmotnosťou 1400 ton a výškou 70 metrov dokáže prenášať náklad s hmotnosťou až 64 ton.

Náklad je v tomto prípade Tesla Roadster, v ktorej sedí Starman. Nie je to človek, ale figurína oblečená v skafandri navrhnutom pre ľudskú posádku neskoršej misie rakety Dragon 2 (predpokladá sa august 2018). O tom, že Musk plánuje „vystreliť“ svoje auto na Mars sme vás už podrobnejšie informovali v tomto článku.

O čom bol test Falcon Heavy?

Šlo hlavne o otestovanie konceptu. Raketa sa skladá z primárnej a dvoch sekundárnych. Je to vlastne Falcon 9 obohatený o ďalšie dva stupne – boostery. Na obežnej dráhe sa sekundárne rakety od hlavnej oddelili a obe pristáli späť na zemskom povrchu. To je veľký úspech, keď si uvedomíte, že doteraz boli pristátia z vesmíru iba hrubé žuchnutie do oceánu a palivové nádrže sa bez rozmyslu vyhadzujú na obežnej dráhe … Precízne, jemné pristátie, schopnosť niesť náklad a veľký potenciál opätovného použitia rakiet bez tvorby ďalšieho zbytočného kozmického odpadu. To všetko znamená veľký krok vpred pre ľudstvo.

Presne tak to Musk aj zamýšľa v otázke kolonizácie Marsu. Rakety by mali byť použiteľné viackrát a mohli by „premávať“ medzi Zemou a Marsom v rámci vesmírnych staníc na orbitách oboch planét.

Dnešný test spočíval v prelete oblúkovou trajektóriou. Falcon Heavy opustil Zem a oblúkom sa na ňu zasa vrátil v troch samostatných kusoch. Celý proces sprevádzali ovácie nadšeného davu a môžete si pozrieť video, v ktorom nájdete aj komentár v angličtine a pár podarených záberov na Starmana, ktorý vyzerá, akoby si užíval pohodovú vesmírnu jazdu Tesla Roadsterom. Ak sa vám nechce pozerať celé video, raketa štartuje v jeho 30. minúte. Kritické okamihy sú vyznačené v spodnej časti obrazovky. Falcon Heavy úspešne prežil nadzvukovú rýchlosť aj najvyššie zaťaženie.


Ako test dopadol sa dozviete v tomto článku.


 

Pokračuj v čítaní