Európska únia spustila na začiatku letných prázdnin 2025 jednu z najambicióznejších technologických stratégií posledného desaťročia – Quantum Strategy. Do roku 2030 chce zmeniť kontinent na globálne centrum kvantovej výpočtovej techniky
Komisia odhalila, že do sektora už investovala vyše 11 miliárd € (viac ako 275 miliárd Kč) z verejných zdrojov. Problémom je však nízka účasť súkromného kapitálu, európske startupy získavajú len približne 5 % zo všetkých súkromných investícií do kvantových technológií na svete, zatiaľ čo väčšina týchto prostriedkov smeruje do USA a Ázie. To ohrozuje konkurencieschopnosť a núti startupy presúvať sa do USA či Číny.
Quantum Act: Pravidlá pre kvantovú éru
Kľúčovým prvkom novej stratégie je pripravovaný Quantum Act. Táto legislatíva má od roku 2026 systematizovať a harmonizovať podporu kvantových technológií naprieč členskými štátmi. Obsahovať bude:
- prepojenie výskumných centier a startupov naprieč krajinami,
- výstavbu pilotných liniek na výrobu kvantových čipov,
- vytvorenie právneho rámca na ochranu pred technologickým únikom,
- posilnenie verejno-súkromných investičných partnerstiev,
- integráciu technológií do obranného a vesmírneho priemyslu.

Galaxy Unpacked 2025: Samsung tentokrát prekvapí aj skalných fanúšikov
Letná edícia Galaxy Unpacked 2025 prebehne v Brooklyne a Samsunug tu predstaví nové modely Galaxy Z Fold 7, Z Flip 7 aj cenovo dostupnejšiu verziu Z Flip 7 FE. Zariadenia majú spojiť pokročilý hardvér s umelou inteligenciou novej generácie...
EÚ tým vytvára ucelený ekosystém pre vznik, testovanie a nasadzovanie kvantových riešení v praxi. Ambíciou je zrýchliť technologický prechod z laboratórií na trh a zabezpečiť know-how priamo v EÚ.
Kvantová technológia v praxi
Kvantové technológie sú postavené na fyzikálnych princípoch kvantovej superpozície a prepletenia. V praxi ide najmä o vývoj kvantových procesorov založených na qubitoch, ktoré umožňujú paralelné spracovanie dát vo veľkom rozsahu. Technológie ako kvantové snímače, kvantová kryptografia a kvantové simulácie sa dnes testujú v odvetviach ako farmaceutika, materiálový výskum, bankovníctvo či logistika.
Napríklad kvantové simulácie umožňujú modelovanie molekúl a chemických reakcií s presnosťou, ktorú klasické superpočítače nedosahujú. Kvantová distribúcia kľúčov (QKD) zabezpečuje absolútne bezpečnú komunikáciu odolnú voči hackerstvu. A kvantové optimalizačné algoritmy majú priniesť revolúciu v plánovaní trás, správe sietí či spracovaní veľkých dát.

Rakovinu už netreba rezať. Nanoihly nebolia a sú presnejšie
Vedci z King’s College London vyvinuli prevratnú technológiu, ktorá by mohla natrvalo zmeniť spôsob, akým sa diagnostikujú nádorové ochorenia. Ide o náplasť pokrytú miliónmi mikroskopických nanoihiel, ktoré dokážu počas niekoľkých minút odobrať vzorky z tkaniva bez toho, aby bolo potrebné rezať, prepichovať alebo akýmkoľvek spôsobom invazívne zasahovať do tela pacienta. Nanoihly sú tenšie než ľudský […]...
Preto EÚ nechce zaostať. Ambícia nie je len akademická, ide o vytvorenie udržateľného, výnosného a nezávislého high-tech sektora. Zároveň sa znižuje závislosť na zahraničných technológiách a posilňuje bezpečnosť kritickej infraštruktúry.
Na čom bude Quantum Act stáť
Základy legislatívy vznikli počas konzultácií s firmami, vývojármi aj obranným sektorom na jar 2025. Identifikované boli štyri zásadné potreby: súkromné investície, technologický transfer, štandardizácia komponentov a exportná kontrola. Quantum Act bude reagovať novými právnymi nástrojmi od finančných stimulov až po vývozné regulácie a verejné obstarávania s preferenciou EÚ dodávateľov.

Exkluzívny rozhovor s prof. Ballom: Možno vznikne hybrid medzi klasickým a kvantovým počítačom
Pojmy kvantový počítač alebo kvantové počítanie sú známe, ale málokto im rozumie. Rozprávali sme sa s profesorom Petrom Ballom z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva STU v Bratislave, ktorý nám dal odpovede. Na konci článku nájdete bonus v podobe vysvetlenia pre desaťročného nadšenca....
Kvantové preteky už začali a EÚ si uvedomuje, že získať prvenstvo znamená ovládnuť ďalšiu fázu digitálneho veku. V konkurencii USA, Číny a ďalších technologických veľmocí chce EÚ investovať nie len peniaze, ale aj politický kapitál do vybudovania úplne autonómneho ekosystému.
Quantum Act má byť kľúčovým impulzom od výskumu cez priemyselnú výrobu až po reálne aplikácie v praxi. Ak bude úspešný, môže položiť základy európskej technologickej dominancie v ďalších desaťročiach