Na Cornellovej univerzite vznikol miniatúrny robot, menší ako 1 milimeter, ktorý dokáže meniť tvary a pohybovať sa vďaka elektrickému náboju
Robot využíva princíp kirigami, japonskej techniky rezania papiera, ktorá mu umožňuje ohýbať sa, rozširovať a pohybovať.
Miniatúrny robot je zostavený zo 100 hexagonálnych panelov z oxidu kremičitého, ktoré sú spojené viac ako 200 tenkými pántami. Tieto pánty sa aktivujú pomocou elektrického náboja a umožňujú robotovi meniť tvar v priebehu niekoľkých milisekúnd.
Výskumníci sa inšpirovali živými organizmami, ktoré dokážu meniť svoj tvar. Tradičné roboty síce vedia pohybovať končatinami, ale ich celkový tvar zostáva zvyčajne nemenný. Tento nový robot je vyrobený z metamateriálov, ktoré mu dodávajú jedinečné mechanické vlastnosti.
Prečítaj si tiež: PlayStation 5 Pro sa blíži. Tu je všetko, čo o nej vieme
Jednou z najväčších výziev bolo vyvinúť spôsob, akým sa môže zariadenie s toľkými pohyblivými časťami pohybovať samo. Vedci zistili, že namiesto spoliehania sa na trenie sa robot môže pohybovať zmenou svojho tvaru, čo pripomína plávanie v hustej tekutine, ako je med.
Tím vidí potenciálne využitie tejto technológie v rôznych oblastiach, ako sú rekonfigurovateľné mikrostroje, miniaturizované biomedicínske zariadenia a materiály schopné reagovať na podnety takmer rýchlosťou svetla.