🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

Krajiny sa snažia o vlastné AI modely. Ťaží z toho NVIDIA
TechGuru

Krajiny sa snažia o vlastné AI modely. Ťaží z toho NVIDIA

Peter Vnuk
Peter Vnuk

Nvidia zaznamenáva rastúci dopyt po svojich čipoch, ktorý je spôsobený nielen rozmachom generatívnej AI v podnikoch a vládach, ale aj snahou jednotlivých krajín vytvoriť si vlastné AI modely v ich jazykoch

Podľa finančnej riaditeľky Nvidie, Colette Kressovej, krajiny, ktoré vyvíjajú vlastné AI modely a aplikácie, prispejú k príjmom spoločnosti v nasledujúcom fiškálnom roku (končiacom v januári 2025) približne 10 až 30 miliardami dolárov. To je nárast oproti predchádzajúcej prognóze, ktorá hovorila o jednociferných sumách v miliardách.

Kressová uviedla, že krajiny po celom svete majú záujem o vlastnú generatívnu AI, ktorá by dokázala začleniť ich jazyk, kultúru a dáta. Ako príklad uviedla Japonský národný inštitút pre pokročilú priemyselnú vedu a technológiu, ktorý buduje superpočítač AI s tisíckami grafických procesorov Nvidia H200.


Prečítaj si tiež: Čínski roboti sú čoraz lacnejší, ale kvalita je otázna


Vlády sa tiež obracajú na AI ako na nástroj na posilnenie národnej bezpečnosti. Analytik IDC Shane Rau zdôrazňuje, že modely AI sú trénované na dátach a pre politické subjekty, najmä národy, sú ich dáta tajné a jednotlivé modely musia byť prispôsobené jedinečným politickým, ekonomickým, kultúrnym a vedeckým potrebám.

Tento trend vytvára pre Nvidiu ďalšie príležitosti rastu a aj keď po zverejnení aktuálnych hospodárskych výsledkov jej akcie zatiaľ neposilnili (predpovede hovorili o možnom zdražení až o približne 10%), pohľad do budúcnosti tohto technologického giganta v tejto chvíli pôsobí veľmi pozitívne.


Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.

Nájdeš nás aj na YouTube


Pokračuj v čítaní