Výskumný tím z Univerzity v Groningene v Holandsku oznámil vytvorenie modelu umelej inteligencie, ktorý zvládne detekciu sarkazmu
Model bol trénovaný na videoklipoch, textovom a audio obsahu z amerických sitkomov ako Priatelia či Teória veľkého tresku. Výskumníci využili databázu MUStARD, ktorá bola predtým anotovaná iným tímom z USA a Singapuru.
Po tréningu na týchto dátach dokázal model detegovať sarkazmus v neoznačených dialógoch s takmer 75% úspešnosťou. Ďalšia práca s využitím syntetických dát údajne ešte zlepšila presnosť modelu, tieto výsledky však zatiaľ neboli publikované.
Tiež zaujímavé: ChatGPT má nové jadro. GPT-4o zvládne text, reč aj video
Matt Coler, výskumník z laboratória pre rečovú technológiu na Univerzite v Groningene, vyjadril nadšenie nad výsledkami a ambíciu ďalej ich zlepšovať.
Člen výskumného tímu Shekhar Nayak poukázal na potenciálne využitie tejto technológie pri zlepšovaní interakcie AI asistentov s ľuďmi prostredníctvom detekcie negativity alebo nepriateľstva v hlase.
Toto máš prečítané? Umelá inteligencia sa učí rozumieť ľudským emóciám
Záujem o detekciu sarkazmu pomocou AI sa objavuje aj v iných výskumných projektoch, napríklad v programe SocialSim amerického ministerstva obrany, ktorý sa zameriava na klasifikáciu sarkazmu v textoch na sociálnych sieťach a v online médiách.